W ciągu dziesięciu miesięcy w Zespole Portów Morskich Szczecin i Świnoujście przeładowano ponad 20 mln ton towarów. Oznacza to, że wynik jest lepszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego o blisko 1 mln ton. Czy 2016 rok okaże się rekordowym dla zachodniopomorskiej przystani?
Bardzo dobrym czasem dla ZMPSiŚ okazał się październik. W tym miesiącu przeładunki osiągnęły poziom 2,4 mln ton, co oznacza wzrost w porównaniu rok do roku o 19,2%. Na ten wynik składają się poszczególne sektory. Jedną z ważniejszych grup był węgiel. – Nareszcie wzrosły przeładunki węgla. Tego surowca przeładowano o 188,7 tys. ton więcej niż w październiku ub. roku. Co stanowi wzrost o 86,2 proc. Wpływ na to miały m.in. dwa duże statki w imporcie z Kanady i Mozambiku oraz eksport węgla do Indii i Niemiec – informuje portal „RynekInfrastruktury.pl” Monika Woźniak-Lewandowska z ZMPSiŚ.
Kolejne sektory trzymały się stabilnie lub lepiej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. I tak, przeładunki rudy utrzymały się na tym samym poziomie, co rok wcześniej tj. 175,2 tys. ton. Znakomity wynik w październiku odnotowały zboża. Tych było w obu portach więcej o 140,8%, czyli 256,7 tys. ton w 2016 roku. Przeładunki drobnicy utrzymały się na poziomie analogicznym do roku ubiegłego i osiągnęły poziom 1 107,6 tys. ton. Odnotowano duży wzrost, bo o 85% przeładunków paliw, które osiągnęły wynik 223,7 tys. ton w 2016 roku. Wpłynęły na to przede wszystkim przeładunki gazu LNG, a także zwiększony import i eksport oleju napędowego.
Warto także wspomnieć o przeładunkach kontenerów. Także w tej grupie wynik był lepszy. W ubiegłym miesiącu w zachodniopomorskim porcie przeładowano o 6,8% więcej niż w tym samym czasie roku 2015. Jedyną grupą towarową, która w dziesiątym miesiącu br. odnotowała spadek były towary inne masowe. Tych było mniej o 20,1%. Wpłynęły nań mniejsze ilości kruszyw i chemikaliów.
W sumie w ciągu 10 miesięcy br. w portach w Szczecinie i Świnoujściu przeładowano o 861,4 tys. ton towarów więcej, czyli z 19 153,5 tys. ton w 2015 r. do 20 014,9 tys. ton w 2016 r. Prym w rankingu wiodą: paliwa ze wzrostem o 31,5%, zboża – tych było więcej o 15,1% oraz drobnica z wynikiem lepszym o 9,9% (w tym drobnica promowa +8,3% i kontenerowa +4,2%). Niestety dalej poniżej poziomu z poprzedniego roku są przeładunki węgla, rudy i inne masowe.
Obecnie przeładunki są na lepszym poziomie niż w roku poprzednim, a do podliczenia zostały jeszcze dwa miesiące. Zarząd przewiduje, że na koniec czwartego kwartału będzie można mówić o pobiciu dotychczasowego rekordu. – Biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki, ZMPSiŚ przewiduje, że ten rok powinien zamknąć się wynikiem lepszym aniżeli rok ubiegły, tj. ponad 23 mln ton – komentuje rzeczniczka prasowa Zarządu Portów.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.